Orhideja, 1. srpnja 2017. godine

Orhideju (iznad) sam naslikao 29. travnja ove godine, u zatvorenom. Dan je, ako se dobro sjećam, bio mutan pa je slika uglavnom difuzno osvijetljena, ne vide se jasne sjene. Cvijet je bio počeo propadati. Vidi se to po njegovim smeđim rubovima, a nisam siguran jesu li bijeli uzorci na laticama posljedica neke virusne bolesti ili obilježje kultivara? Moglo bi biti i jedno i drugo.

Pokušavao sam pobliže odrediti o kojoj se vrsti radi, ali taj me je gigantski posao ubrzo obeshrabrio - ako vi slučajno znate o čemu se radi, slobodno mi pošaljite mail, a ako je vaša sugestija točna, ova će stranica biti nadopunjena. Naime, orhideja ima toliko vrsta i kultivara da se čovjek u tome začas izgubi. Radi se o području u kojem sigurno postoje eksperti. Stoga sam se, umjesto da potražim nešto slično svojoj orhideji, odlučio za prikaz jedne posve drukčije orhideje (Oncidium fuscatum), ali iznimno lijepo naslikane, s cvjetovima prikazanim i sučelice i u profilu (ispod). Radi se opet o ilustraciji iz Flore des serres et des jardin de l’Europe, vol. 18 (1845). Autor ilustracije je nepoznat, a stranica plantillustrations.org navodi još:

Oncidium fuscatum Rchb.f.

Houtte, L. van, Flore des serres et des jardin de l’Europe, vol. 18: t. 0 (1845)

drawing:

engraving:

family: Orchidaceae
subfamily: Epidendroideae
tribe: Cymbidieae
subtribe: Oncidiinae

epithet cited: fuscatus,-a,-um
epithet recognized: fuscatus,-a,-um

Synonyms:
1. Miltonia warscewiczii Rchb. f.
2. Miltonia warszewiczii Rchb.f.
3. Odontoglossum weltonii auct.
4. Oncidium weltonii (auct.) W.Bull ex Regel
5. Chamaeleorchis warszewiczii (Rchb.f.) Senghas & Lückel
6. Miltonioides warszewiczii (Rchb.f.) Brieger & Lückel
Oncidium fuscatum
<< Delfinija Čistac >>

Zadnji put osvježeno: 1. srpnja 2017. godine.